Stomatologia

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Implant w sposób sztuczny zastępuje korzeń zęba. Jest umieszczany w kości szczęki lub żuchwy i tworzy podstawę do zamocowania korony.

Ma postać małej śrubki, najczęściej wykonanej z tytanu. Ząb sztuczny oparty na implancie poprzez analogię zamocowania do zęba naturalnego pozwala zapewnić stabilność oraz pełną funkcjonalność implantu, porównywalną z zębami własnymi.

Zalety:

Wszczepiony implant wraz z osadzoną na nim koroną zastępuje brakujący ząb pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Jego istotną cechą jest długa żywotność, powinien utrzymywać się tak długo, jak długo istnieją otaczające go struktury tkanek. Obecnie stosowane implanty zapewniają biokompatybilność, czyli struktury tkanek go otaczające nie ulegają uszkodzeniu, a wręcz przeciwnie, implant działa stymulująco i zapobiega procesom zanikowym kości, jej resorpcji.

Istotnym z punktu widzenia pacjenta i jego komfortu jest bezsprzeczna poprawa funkcji żucia poprzez stabilizację protezy na co pozwala wyeliminowanie protezy ruchomej i zastąpienie jej protezą stałą.

W przypadku braku jednego lub kilku zębów unikamy szlifowania zębów oraz stosowania koron, nie naruszamy tkanek zdrowego zęba naturalnego. Wszystkie te elementy pozwalają w efekcie końcowym zaspokoić subiektywne oczekiwania pacjenta dotyczące komfortu i estetyki.

Wskazania:

Stanowisko Amerykańskiego Stowarzyszenia Dentystycznego (ADA) mówi, że implantacja nie może być zabiegiem przeprowadzanym rutynowo, jest specjalistyczną metodą leczenia z wyboru i może być stosowana przez doświadczonych specjalistów, z uwzględnieniem wszystkich wskazań i przeciwwskazań.

O ile wskazaniem dla pacjenta, zgodnym z jego indywidualnym oczekiwaniem może być każdy brak jednego zęba lub wielu, o tyle dla lekarza istotne są wszystkie możliwe przeciwwskazania mające wpływ na powodzenie leczenia implantologicznego.

W naszym ośrodku każda decyzja o rozpoczęciu leczenia implantoprotetycznego poprzedzona jest diagnostyką stanu ogólnego pacjenta a także oceną warunków anatomicznych na podstawie zdjęć RTG, tomografii komputerowej czy też indywidualnych modelach trójwymiarowych.

Wskazaniem do leczenia implantoprotetycznego jest również bezzębie powstałe w wyniku opornej na leczenie paradontozy (choroba przyzębia), pod warunkiem oczywiście, że nie jest ona bezpośrednio spowodowana katastrofalną higieną jamy ustnej pacjenta, ponieważ niewłaściwa higiena, niechęć do jej zmiany i właściwego dbania o stan jamy ustnej, a czasem wręcz brak higieny jamy ustnej, stanowią bezzwzględne przeciwwskazanie do wprowadzenia leczenia implantologicznego.

Rozwiązania:

W przypadku każdego pacjenta plan leczenia implantologicznego jest ustalany na podstawie precyzyjnego pomiaru stanu kości pacjenta w miejscu, gdzie mają być wszczepione implanty. Ilość implantów, ich rodzaj, długość, średnica zależą bezpośrednio od profilu kości, czyli jej szerokości oraz gęstości. Nie mniej istotne są warunki zgryzowe pacjenta, ponieważ każdy pacjent nagryza inaczej. Ich rozpoznanie jest jednym z warunków udanego leczenia implantologicznego, pozwala wyeliminować ryzyko utraty implantu dzięki właściwemu ich usytuowaniu zapobiegającemu zmianom w stawach skroniowo – żuchwowych.

  • Implantacja natychmiastowa – w zależności od struktury kości pacjenta jest możliwe w czasie jednej wizyty usunięcie zęba lub zębów i przeprowadzenie zabiegu implantacji.
  • Zęby na implantach w jeden dzień – w przypadku właściwych warunków kostnych pacjenta możliwe jest założenie korony na wszczepiony implant po zakończeniu zabiegu implantacji. Jest to rozwiązanie stosowane szczególnie w przypadku braków zębów przednich, od jedynki do czwórki. Pozwala to wyeliminować znaczny dyskomfort estetyczny u pacjenta.
  • Implanty tymczasowe (most tymczasowy) – są wszczepiane pomiędzy implanty ostateczne podczas tego samego zabiegu i na nich mocowane jest tymczasowe uzupełnienie protetyczne funkcjonujące do czasu zrośnięcia się implantu stałego z kością.
  • Implantacja dwuetapowa – u pacjentów, których warunki na to nie pozwalają stosujemy leczenie implantologiczne podzielone na dwa etapy.
    I – faza chirurgiczna, w czasie której wszczepiany jest implant i przeprowadzane zabiegi okołoimplantacyjne np. podniesienie dna zatoki szczękowej (sinus lift).
    II – osadzenie uzupełnienia protetycznego po upływie około 6 miesięcy, po tym czasie implanty stają się stabilnym podłożem dla nowych zębów. Obecnie czas wgajania implantów może być skrócony i zależy od rodzaju użytego wszczepu, jak i jakości kości w której wprowadza się wszczep(implant) nawet do 6 tygodni.

 

Postępowanie:

Leczenie implantologiczne jest metodą z wyboru, czyli jedną z metod leczenia. W naszym ośrodku każdy pacjent jest szczegółowo informowany o diagnozie, sposobach leczenia oraz alternatywnych rozwiązaniach. Wyjaśnienie diagnozy jest punktem wyjściowym w rozmowie z naszym pacjentem.

Są mu również przedstawiany inne metody leczenia, co ma znaczenie szczególnie ze względów ekonomicznych. Szczególną uwagę zwracamy pacjentom na aspekt gwarancji implantu. Niektóre firmy produkujące implanty dają na nie gwarancję, należy jednak pamiętać, że jest to gwarancja na produkt, a produktem nie jest już indywidualna reakcja organizmu, przebieg leczenia oraz jego wynik. Pacjent otrzymuje również informację o zasadach leczenia i czasie jego trwania.

Chirurgia stomatologiczna:

W naszym ośrodku rutynowo wykonujemy wszystkie zabiegi do niej należące możliwe do przeprowadzenia w warunkach gabinetowych, czyli nie obligujące do leczenia szpitalnego.

est to możliwe dzięki najwyższym kwalifikacjom kadry naszego ośrodka i zachowaniu procedur medycznych wymaganych przy wykonywaniu tego typu zabiegów.

Do grupy tej należą:

  • zabiegi resekcji, hemisekcji i radektomii, pozwalające usuwać chorobowe zmiany bez utraty zęba,
  • ekstrakcja zębów zatrzymanych, czyli całkiem lub częściowo pozostających w kości,
  • zabieg augmentacji (regeneracji) kości, często niezbędny do wykonania implantacji,
  • zabieg sinus – lift czyli podniesienie dna zatoki szczękowej.

 

Bezpieczeństwo:

Bezpieczeństwo i komfort naszych pacjentów jest naszym celem nadrzędnym. Do ich zapewnienia przyczynia się rzetelna wiedza naszej kadry, która posiada odpowiednie kwalifikacje a także najwyższej jakości sprzęt służący do wykonywania zabiegów.

Sedacja:

Wszystkie zabiegi chirurgiczne a także implantacji, w trosce o komfort i jak najmniejszy stres pacjenta mogą być wykonane w sedacji, potocznie nazywanej narkozą, którą przeprowadza wykwalifikowany lekarz anestezjolog. Pozwala ona wyeliminować tzw. traumę zabiegową i dla pacjenta jest wyjątkowo atrakcyjną alternatywą. Dla niego samego skraca zabieg,a najnieprzyjemniejszą część leczenia pozostawia nie odczuwalną.

Rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego:

Zaburzenia w funkcjonowaniu stawu skroniowo – żuchwowego dotyczą coraz większej grupy pacjentów.

Związane są z napięciami emocjonalnymi, stresem a także z mikro i makro urazami mechanicznymi w obrębie głowy, twarzy czy kręgosłupa. Mogą być też wypadkową wad postawy, obgryzania paznokci, nawykowego żucia gumy.

Pacjenci często nie kojarzą wielu objawów, które wynikają z dysfunkcji narządu żucia. O ile bruksizm, czyli tzw. zgrzytanie zębami prowadzące do ścierania zębów, ból podczas otwierania ust, odgłosy trzaskania w momencie otwierania lub zamykania ust, poranna sztywność żuchwy są już przez wielu pacjentów z tym schorzeniem kojarzone, o tyle wiele innych objawów jest pacjentowi uświadamiane dopiero przez lekarza.

Należą do nich:

  • częste bóle głowy (migrenowe)
  • bóle karku
  • ból ucha, zaburzenia słyszenia oraz szumy w uszach
  • bóle oczu i nieuzasadnione łzawienia w okolicy wewnętrznego kącika oka

Często objawy są tak nasilone, że niemożliwe jest wykonanie pracy protetycznej u pacjenta do momentu znaczącej poprawy i rozluźnienia mięśni układu stomatognatycznego.

Diagnozowanie pacjenta pod kątem zaburzeń stomatognatycznych odbywa się w naszej klinice wieloetapowo. Na ostateczną diagnozę i proces rehabilitacji składa się badanie i opinia lekarza stomatologa, lekarza ortodonty, lekarza ortopedy oraz dyplomowanego rehabilitanta z ukończonymi specjalistycznymi kursami z zakresu terapii manualnej stawu skroniowo – żuchwowego. Tylko tak skoordynowane działanie wielu specjalistów pozwala na skuteczne wyeliminowanie zaburzenia u pacjenta.

Anestezjologia:

Indywidualnie dobrane do konkretnych zabiegów stomatologicznych techniki znieczulenia ogólnego.

Zapewniają minimum stresu, maksimum bezpieczeństwa, komfort i bezbolesność. Każdorazowo kwalifikację do zabiegu narkozy, sedacji lub zastosowania podtlenku azotu jak również sam zabieg , przeprowadza specjalista anestezjologii i intensywnej terapii.

Analgezja i sedacja (analgosedacja) dożylna

Dedykowana dorosłym pacjentom i młodzieży od 15 roku życia. Kojarzona ze znieczuleniem miejscowym lub przewodowym. Zapewnia bezbolesność, redukuje stres, zdecydowanie zwiększa komfort podczas trwania zabiegu, eliminuje nieprzyjemne wspomnienia.

Znieczulenie ogólne (narkoza) dla dorosłych i dzieci

Umożliwia wyłączenie świadomości na cały czas trwania zabiegu – pacjent zasypia przed zabiegiem i budzi się bez bólu już po jego zakończeniu oraz bezproblemowe przeprowadzenie wszystkich koniecznych zabiegów stomatologicznych.

Sedacja podtlenkiem azotu (gaz rozweselający) dla dorosłych i dzieci

Zwiększa komfort zabiegu, redukuje stres, poprawia nastrój, w razie potrzeby kojarzona ze znieczuleniem miejscowym lub przewodowym. Dedykowana dzieciom obawiającym się dentysty, ale współpracującym. Zdecydowanie redukuje poziom lęku u dziecka, eliminuje nieprzyjemne wspomnienia.

Pacjenci niepełnosprawni

Posiadany sprzęt, kwalifikacje personelu , przystosowane pomieszczenia i ciągi komunikacyjne DENTAL CLINIC MAGDZIARZ umożliwiają komfortowe dla pacjenta, staranne i bez pośpiechu, wykonywanie w znieczuleniu ogólnym (narkoza) wszystkich koniecznych zabiegów stomatologicznych u pacjentów z upośledzeniem intelektualnym bądź ruchowym, a także pacjentów unieruchomionych w łóżku z porażeniami po udarze mózgu, i pacjentów z niewydolnością oddechową w programie wentylacji domowej.

Ortodoncja jest specjalnością stomatologii zajmującą się leczeniem wad zgryzu i zazwyczaj jest utożsamiana z poprawą estetyki uśmiechu. W rzeczywistości celem leczenia ortodontycznego jest przywrócenie właściwych funkcji, do których zalicza się odgryzanie i rozdrabnianie pokarmu, bądź poprawa wymowy. Leczenie ortodontyczne jest coraz powszechniej stosowane, gdyż poprawa ustawienia zębów może często zmniejszyć ryzyko urazu, wyeliminować przeciążanie zębów, które może prowadzić do ich wcześniejszej utraty, a także poprawić funkcję żucia i ułatwić oczyszczanie zębów. Leczenie ortodontyczne obejmuje swoim zakresem zarówno dzieci, jak i dorosłych pacjentów.

Objawy u osoby dorosłej wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej:

  • zgrzytanie zębami
  • ścieranie się zębów
  • odsłanianie się szyjek zębów
  • stłoczenia zębów
  • nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego
  • niezadowalająca kosmetyka w postaci stłoczeń, obrotów zębów, szpar
  • bóle i trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych
  • pojawienie się objawów paradontozy

 

Proces leczenia ortodontycznego:

PIERWSZA WIZYTA ma na celu określenie stopnia nasilenia wady zgryzu oraz wynikających z badania klinicznego potrzeb leczenia ortodontycznego.

DIAGNOSTYKA – Na podstawie badania klinicznego, analizy modeli diagnostycznych oraz badań dodatkowych zostaje postawione rozpoznanie ortodontyczne.

LECZENIE – Plan oraz sposób leczenia jest dobierany indywidualnie w zależności od wieku pacjenta, rodzaju i nasilenia wady zgryzu. Leczenie jest prowadzone według najnowszych metod opartych o światowe standardy postępowania ortodontycznego.

HIGIENA – W trakcie leczenia ortodontycznego należy ze szczególną starannością dbać o higienę jamy ustnej. Po założeniu aparatu pacjent otrzymuje zestaw specjalnych szczoteczek do zębów, nici dentystyczne oraz płukanki do ust. Podczas wizyt kontrolnych w razie potrzeby są prowadzone zabiegi wspomagające, które polegają na profesjonalnym oczyszczeniu zębów z płytki bakteryjnej, osadu i kamienia nazębnego.

Aparaty ortodontyczne:

Dzielą się na dwa typy: ruchome i stałe.

Ruchomy – pacjent może zdejmować samodzielnie. Noszony jest stosownie do wskazań lekarza, przeważnie ok. kilkunastu godzin na dobę.

Stały jest naklejony specjalnym klejem na zęby przez cały czas leczenia.

  1. Zamki: mogą być metalowe (także w wersji dla alergików) lub kosmetyczne
    (białe, kryształowe)
  2. Ligatury: elementy elastyczne wymieniane przy każdej wizycie, dostępne we wszystkich kolorach
  3. Łuk: element wymieniany kilka razy w trakcie leczenia

LECZENIE ORTODONTYCZNE ZA POMOCĄ przezroczystych nakładek INVISALIGN

Invisalign to metoda prostowania zębów z wykorzystaniem przezroczystych alignerów dopasowanych metodą komputerową precyzyjnie do wady zgryzu pacjenta. A-lignery dzielą leczenie na kilka etapów zgodnych z technologią kontrolowanego nacisku. W każdym z nich nacisk, o odpowiedniej sile i określonym czasie trwania, wywierany jest wyłącznie na wybrane zęby. Pozwala to zoptymalizować okres leczenia i zaplanować każdy ruch.

Alignery powinny być wymieniane co dwa tygodnie, jednak nie wymaga to udziału lekarza. Niemniej jednak, dbając o komfort pacjenta i możliwość doglądania postępów w leczeniu, niezbędne będą wizyty kontrolne. Przeważnie wystarczy jedna raz na 4 do 6 tygodni.

KORZYŚCI:

  • Nakładki Invisalign są praktycznie niewidoczne. Możesz prostować zęby z uczuciem pełnego komfortu.
  • A-lignery nie mają żadnych drutów i klamer, które mogłyby drażnić jamę ustną. ssOczywiście każdy etap leczenia wiąże się z krótkotrwałym dyskomfortem, to przemija on dość szybko.
  • Dzięki możliwości ściągania nakładek pacjent ma pełną swobodę jedzenia i czyszczenia jamy ustnej.

 

Technologia Invisalign jest dopasowana do pacjenta, więc gwarantuje maksymalną skuteczność leczenia.

Zajmuję się kontrolą profilaktyką i leczeniem zębów mlecznych i stałych dzieci oraz młodzieży

W naszej klinice mały pacjent jest otoczony szczególną troską. Dzięki cierpliwości i zrozumieniu, wizyta u stomatologa nie musi być nieprzyjemna.

Kluczowe są wizyty adaptacyjne dla dzieci . to spotkania, które mają n a celu zapoznanie najmłodszych pacjentów z naszym personelem oraz znajdującymi się w nim urządzeniami i narzędziami. W trakcie wizyty dzieci uczą się podstaw higieny jamy ustnej i oswajają się z nowym dla nich miejscem.

JAKIE ZABIEGI WCHODZĄ W ZAKRES PROFILAKTYKI STOMATOLOGICZNEJ U DZIECI?

  • LAKIEROWANIE – jest to zabezpieczenie zębów preparatem fluoru lub związku wapniowo-fosforowego. Zabieg profilaktyczny wzmacniający strukturę szkliwa i
    zapobiegający powstawaniu ubytków próchnicowych. Zalecane dla dzieci od 2 -3 do 1 8 roku życia co 6 miesięcy. Po lakierowaniu należy powstrzymać się o d jedzenia i picia przez 2 godziny
  • LAKOWANIE – zabieg wykonywany doraźnie w zębach przedtrzonowych i trzonowych stałych do 6 miesięcy p o ich wyrżnięciu. Zabieg profilaktyczny, polegający n a wypełnieniu płynnym materiałem kompozytowym zagłębień i nierówności zębów stałych. Celem jest zapobieganie gromadzenia się w tzw. bruzdach płytki nazębnej, osadu i resztek pokarmowych, których usunięcie jest bardzo trudne i które są przyczyną powstania i rozwoju próchnicy
  • LAPISOWANIE – również zwane impregnacją – jest zabiegiem polegającym n a zabezpieczeniu ubytków próchnicowych związkami chemicznymi powstrzymującymi dalszy rozwój próchnicy. Niestety zęby p o lapisowaniu są zabarwione n a czarno. Jest to metoda stosowana najczęściej w przypadku „ próchnicy butelkowej” u dzieci, u których nie ma innej możliwości leczenia. Próchnica butelkowa jest agresywną formą próchnicy u dzieci, które długo przyjmują pokarm z butelki. Lepki pokarm z butelki jest dodatkowo sztucznie dosładzany, co powoduje silną demineralizację szkliwa, a potem próchnicę.
  • LECZENIE ZĘBÓW MLECZNYCH zęby mleczne są bardzo ważne dla zdrowia dziecka i pięknego uśmiechu ,nie leczona próchnica przenosi się na zęby stałe dlatego powinna być wykrywana i leczona na wczesnym etapie. W naszej klinice zachęcamy rodziców do częstych wizyt kontrolnych a dzieci mogą samodzielnie wybrać kolor wypełnienia co sprawia im dużą przyjemność.

Periodontologia to leczenie chorób zęba i tkanek wokół zęba – dziąseł i kości – czyli przyzębia.

Objawy takie jak zaczerwienienie dziąseł z obrzękiem, krwawienie, bolesność, odsłonięcie szyjek zębowych, przemieszczenie zęba czy rozchwianie świadczą o rozwoju choroby zwanej paradontozą

Parodontoza powoduje niszczenie aparatu utrzymującego ząb w kości, doprowadzając do wypadania często zdrowych zębów.

Parodontoza często przez długi czas nie daje o sobie znać, a leczenie zaawansowanego stadium choroby przyzębia jest skomplikowane i długotrwałe. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i podjęcie jak najwcześniej leczenia. Jedną z ważnych przyczyn powstawania paradontozy jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Nie usuwana płytka nazębna staje się coraz grubsza i po kilku dniach zamienia się w twardy, nie dający usunąć się szczoteczką kamień nazębny.

Oferujemy zabiegi:

  • leczenie paradontozy – Vector Jest to specjalistyczny sprzęt wykorzystujący w pracy energię ultradźwiękową. Dzięki zaawansowanej technologii tego urządzenia możliwe jest oczyszczanie głębokich kieszonek przyzębnych bez wykonywania inwazyjnego zabiegu chirurgicznego
  • stabilizacja rozchwianych zębów – przy pomocy taśmy z włókna szklanego
  • kiretaż zamknięty – wykonywany w przypadku kieszonek do 5 mm bez odsłaniania korzenia i wykonywania nacięć. Polega n a usunięciu złogów pod dziąsłowych -kamienia wraz z bakteriami i wypolerowaniu korzeni w znieczuleniu miejscowym, bez nacinania dziąsła
  • kiretaż otwarty – zabieg płatowy – Zabieg ten polega n a oczyszczeniu korzeni w przypadku bardzo głębokich kieszeni. W odróżnieniu o d kiretażu zamkniętego, wykonuje się go po wcześniejszym nacięciu dziąsła i uwidocznieniu powierzchni korzeni. Po zakończonym oczyszczaniu, lekarz wszczepia sztuczną kość i dziąsła zbliża się szwami. Zabieg wykonuje się oczywiście w znieczuleniu miejscowym.

Na czym polega wybielanie zębów?

Wybielanie zębów jest to zabieg polegający n a zmianie barwy uzębienia na kolor jaśniejszy poprzez zastosowanie środków chemicznych zawartych w pastach i żelach.

Wybielanie zębów można przeprowadzić n a kilka sposobów:

Stosowanie wybielających past do zębów i płukanek

( należy pamiętać że większość past dostępnych w sklepach ma właściwości ścierne negatywnie wpływające n a szkliwo). Gdy efekt w dalszym ciągu jest niezadowalający

Wybielanie nakładkowe

Proces rozpoczyna się od pobrania od pacjenta wycisku zębów dolnych i górnych. Następnie wyciski przekazywane są do laboratorium protetycznego. Na kolejnej wizycie pacjent otrzymuje celuloidowe, indywidualnie dopasowane nakładki z wyprofilowanymi zbiorniczkami na żel wybielający. Nakładki można zakładać w ciągu dnia lub na noc, najlepiej 2 -3 h dziennie. Podczas wizyty dentysta instruuje pacjenta, jak prawidłowo należy przeprowadzić wybielanie w warunkach domowych, tak by uzyskać optymalne efekty. Duże rozjaśnienie zębów uzyskuje się już p o pierwszej aplikacji żelu, ale jest to proces stopniowy i na ostateczny rezultat musimy poczekać kilka dni.

W przypadku każdej z metod należy przestrzegać zasad tak zwanej białej diety, aby nie osłabić działania preparatów wybielających. Przez okres 7 -1 4 dni unikamy produktów barwiących m.in . jagód, buraków, czerwonego wina, mocnej kawy i herbaty, czy przypraw takich jak kurkuma, curry.

Profesjonalne wybielanie w gabinecie przy użyciu specjalnej lampy.

Procedura profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie zaczyna się od dokładnego ustalenia koloru wyjściowego zębów oraz określenia możliwego do uzyskania efektu. Następnie zabezpieczamy dziąsła i okoliczne tkanki oraz nakładamy okulary ochronne. Na odpowiednio przygotowane zęby, aplikowany jest żel wybielający, który będzie aktywowany niebieskim światłem lampy UV . Aktywne składniki żelu penetrują w głąb szkliwa, tak by rozbić cząsteczki powodujące przebarwienia, usunąć plamy a dzięki temu wybielić uśmiech. Żel wybielający zawiera dodatkowe składniki, których zadaniem jest wzmocnienie szkliwa i zapobieganie próchnicy. W trakcie jednej wizyty aplikujemy żel maksymalnie trzykrotnie tak, by uzyskać zadowalający efekt. Całkowity czas trwania zabiegu to około 1 ,5 h. Dzięki tej metodzie efekt wybielania uzyskujemy o d razu p o jednej wizycie.

Zabieg wybielania zębów jest przeciwwskazany u:

  • kobiet ciężarnych i karmiących
  • osób uczulonych n a jakikolwiek składnik preparatu wybielającego np . nadtlenek wodoru
  • chorych na epilepsję lub chorobę Parkinsona
  • osób z intensywną nadwrażliwością zębów ( p o zabiegu wybielenia może wystąpić znaczne nasilenie objawów)
  • młodzieży do 16 roku życia ( rozwój zębów nie jest jeszcze wtedy całkowicie zakończony)
  • osób posiadające zęby objęte próchnicą lub nieszczelne wypełnienia
  • osób z chorobami dziąseł i przyzębia

 

Względnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu wybielenia zębów są znacznych rozmiarów wypełnienia, szczególnie w przednich zębach. Wypełnienia nie ulegną rozjaśnieniu, należy więc liczyć się z koniecznością ich wymiany.

Stomatologia zachowawcza poświęcona jest profilaktyce oraz leczeniu następstw próchnicy zębów. Choroba ta jest problemem ludzi w różnym wieku, zaniedbanie leczenia może doprowadzić do utraty zęba i wielu poważnych schorzeń.

Próchnica zębów to długotrwały proces, który polega na demineralizacji i rozkładzie twardych tkanek zęba. Przyczyną próchnicy jest płytka nazębna, czyli odkładający się osad z resztek jedzenia i bakterii. Brak systematycznego dbania o higienę jamy ustnej prowadzi do powstania nieestetycznych plam próchnicowych

Leczenie zachowawcze to odtworzenie zniszczonego przez próchnicę fragmentu zęba. Lekarz z materiału , który swoimi właściwościami w największym stopniu imituje utracone tkanki , dlatego:

  • Odbudowujemy naturalny, anatomiczny, kształt zęba.
  • Odtwarzamy kolor szkliwa zęba upodabniając go do koloru szkliwa sąsiednich zębów.
  • Przywracamy funkcje zęba umożliwiając efektywne żucie i posługiwanie się nim jak własnym zębem przed jego zniszczeniem.

 

Naszym gabinecie stosujemy:

Wypełnienia kompozytowe są to materiały złożone na bazie żywic służące do estetycznej odbudowy zębów .Charakteryzują się niezwykłym właściwościami mechanicznymi i estetycznymi. Materiały kompozytowe utwardzane są pod wpływem światła. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii do ich produkcji lekarz może w idealny sposób odbudować brakującą część zęba

Wypełnienia typu inley i onlay – wykonane z ceramiki są to nowoczesne wypełnienia spełniające najwyższe standardy współczesnej stomatologii wykonywane są w ciągu dwóch wizyt .Podczas pierwszej lekarz usuwa próchnice z zęba nadając mu odpowiedni kształt następnie pobiera sylikonowy wycisk który służy jako wzorzec do wytworzenia wypełnienia ceramicznego w laboratorium.

Na następnej wizycie lekarz wkleja je do zęba pacjenta.

  • Nie zwykła szczelność
  • Wytrzymałość na ścieralność
  • Idealny kolor
  • Trwałość

ENDODONCJA – jest działem stomatologii zajmującym się leczeniem zębów, w których doszło do zapalenia nerwu zwanego tez miazgą.

Dochodzi do niego w wyniku zaawansowanej próchnicy lub silnego urazu.

Pacjent odczuwa silny ból często prowadzący do obrzęku jeżeli w porę nie zgłosi się do lekarza.

Zapalenie to wymaga całkowitego usunięcia nerwu i dezynfekcji komory zęba, żeby uniknąć rozprzestrzenia się zakażenia na cały organizm.

Drugim przypadkiem, który wymaga leczenia kanałowego jest potrzeba wzmocnienia zęba przy rozległym zniszczeniu jego tkanek ,wykonuje się je przy planowaniu odbudowy protetycznej w postaci koron.

Zęby wykazują bardzo zróżnicowaną anatomię komory i kanałów np. ząb trzonowy może mieć 2, 3, lub nawet 5 albo 6 kanałów.

Skuteczne leczenie mikroskopowe polega na odnalezieniu wszystkich kanałów i ich dokładnym opracowaniu oraz wypełnieniu specjalnym materiałem uszczelniającym na prawidłową długość czyli do wierzchołka korzenia.

W naszym gabinecie stosujemy do tego celu gutaperkę na ciepło poddaną odpowiedniej kondensacji przebieg pracy jest kontrolowany przy pomocy radjowizjografi (diagnostyki rentgenowskiej)

MIKROSKOP stwarza ogromne możliwości diagnostyczne i terapeutyczne .Dzięki powiększeniu pola widzenia można dostrzec najmniejsze szczegóły anatomiczne przez co zwiększa się skuteczność pracy lekarza.

MIKROSKOP jest szczególnie pomocny w trudnych przypadkach endodontycznych, np. w leczeniu różnego rodzaju powikłań do których należą:

  • złamanie narzędzia w kanale
  • perforacja
  • pęknięcia
  • resorpcja

Użycie tego specjalistycznego sprzętu jest niezbędne w skutecznym leczeniu tak skomplikowanych przypadków.

Leczenie jest ponadto zróżnicowane ze względu na wiek pacjenta. Zwłaszcza u ludzi starszych. Trudność polega na tym, że komora i kanały zęba zanikają wraz z wiekiem i ulegają zwapnieniu czyli tzw. obliteracji, przez co są trudniejsze do odnalezienia i opracowania.

PROTETYKA w naszej klinice wykonujemy wszystkie rodzaje protez zębowych

PROTEZY SZKIELETOWE – są to protezy częściowo wykonane z akrylu połączonego z metalową konstrukcją. Warunkiem wykonania takiego uzupełnienia protetycznego jest posiadanie przez pacjenta odpowiedniej ilości zębów na których zamocowane są metalowe klamry niezbędne do osadzenia szkieletu . Protezy mogą być wykonane w celu odtworzenia zębów w zakresie szczęki lub żuchwy.

Zalety:

  • jest lekka
  • stabilnie utrzymuje się na zębach
  • łatwa w utrzymaniu higieny

Wady:

  • widoczne metalowe klamry przy uśmiechu
  • ruchomość podczas jedzenia

 

PROTEZY SZKIELETOWE Z ZASUWAMI I ZATRZASKAMI

Protezy szkieletowe mogą być pozbawione klamer , mocowane są wtedy na zatrzaskach oraz zasuwach.

Ich przewagą nad protezą klamrową jest doskonały efekt estetyczny oraz stabilne mocowanie.

ZATRZASKI ZASUWY lub BELKI mogą być użyte zarówno gdy pacjent posiada część własnego uzębienia jak i w przypadku całkowitego braku zębów. Wtedy proteza mocowana jest dzięki implantom.

PROTEZY SZKIELETOWE NA KORONACH TELESKOPOWYCH

W tym przypadku podporą szkieletu jest naturalny ząb pacjenta na którym przyklejona jest korona podstawowa, mocowanie protezy polega na nasunięciu na nią korony głównej imitującej ząb pacjenta. Korona ta jest trwale połączona z ruchomą częścią szkieletu którą sam pacjent osadza w ustach i zdejmuje w celu umycia protezy

PROTEZY AKRYLOWE

Należą do nich całkowite i częściowe protezy ruchome, oznacza to ze są wyjmowane przez pacjenta. Nazywamy je protezami osiadającymi ponieważ opierają się głównie na błonie śluzowej jamy ustnej i są całkowicie wykonane z akrylu.

PROTEZA AKRYLOWA CAŁKOWITA przeznaczone są dla pacjentów którzy utracili wszystkie naturalne zęby. Pokrywa ona całkowicie swoją powierzchnią wyrostki zębodołowe żuchwy oraz podniebienie.

Zalety:

  • idealne dopasowanie do warunków anatomicznych jamy ustnej
  • stosunkowo niski koszt
  • możliwość likwidacji zapadniętych policzków i warg
  • wygładzenie zmarszczek

 

Wady:

  • może powodować podrażnienia jamy ustnej w postaci odleżyn
  • trudności w adaptacji pacjenta do noszenia protez
  • trudności w utrzymaniu dolnej protezy

Zdarza się ze pacjent ma trudności z użytkowaniem protezy całkowitej ze względu na trudności adaptacyjne, wynikają one często z powodu niekorzystnych warunków anatomicznych, dużych zaników kostnych.

W takich przypadkach stabilizujemy protezy przy pomocy IMPLANTÓW.

PROTEZY AKRYLOWE CZĘŚCIOWE

Są wykonywane u pacjentów posiadających w jamie ustnej uzębienie resztkowe. Jest ona mocowana przy pomocy klamer zaczepionych o własne zęby pacjenta.

PROTEZY ACETALOWE

Są to protezy szkieletowe wykonane z termoplastycznego materiału acetalu. Dają możliwość wykonania protezy z klamrami w kolorze zębów pacjenta przez co są mniej widoczne podczas uśmiechu .ACETAL występuje w różnych wersjach kolorystycznych jest też dość wytrzymałym materiałem.

UZUPEŁNIENIA STAŁE

KORONY PROTETYCZNE – są to stałe uzupełnienia protetyczne naklejane na koronę zęba który uległ silnemu zniszczeniu. Bardzo często korzeń takiego zęba jest poddany leczeniu kanałowemu i wklejony zostaje do niego do wkład koronowo korzeniowy w celu wzmocnienia.

W naszej klinice w zależności od przypadku stosujemy wkłady koronowo korzeniowe w wykonane z włókna szklanego lub odlewane z metalu

RODZAJE KORON JAKIE WYKONUJEMY W naszych gabinetach:

Korony Cyrkonowe – są to korony wykonane tak zwaną metodą drukowania 3D.

Zęby pacjenta są skanowane. Cyfrowy skan jest poddany obróbce komputerowej czyli projektowaniu korony i ze specjalnego bloczku ceramicznego w oparciu o skan zęba jest drukowana korona zębowa. Zaletą ich jest niespotykana wcześniej dokładność i bardzo wysoki poziom estetyki oraz niezwykła wytrzymałość na ścieranie

Korony pełnoceramiczne(porcelanowe) – z wyglądu przypominają prawdziwy ząb pacjenta nie powodują ciemnienia przyległych tkanek oraz uczuleń , wadą ich jest podatność na pękanie.

Korony metalowe – wykonane z różnych stopów metali mogą być również odlane ze złota, stosujemy je wtedy gdy nie jest możliwa odbudowa estetyczna w tylnych zębach w celu podtrzymania protez zębowych.

MOSTY protetyczne – stosowane są w przypadku braku możliwości skorzystania z uzupełnienia braków zębowych za pomocą implantów .Stanowią bardzo skuteczny sposób na uzupełnienie brakujących zębów .Mosty są osadzone na odpowiednio spreparowanych zębach pacjenta tak zwanych filarach i stanowią element trwale połączony z jamą ustną.

LICÓWKI – uzyskanie pięknego uśmiechu często wiąże się z długotrwałym leczeniem. Zarówno ortodontycznym, chirurgicznym jak i protetycznym. Licówki są rozwiązaniem, który cały ten proces minimalizuje.

Ukrywają one wszelkie wady w uzębieniu pacjenta dając rewelacyjny efekt estetyczny.

Licówki – są wykonane z ceramiki lub kompozytu ,przypominają cienkie płatki. Przyklejane są na przednią powierzchnie zębów.Umożliwiają całkowitą zmianę kształtu ,koloru i ustawienia zębów pacjenta. Dzięki licówką możemy dokonać całkowitej metamorfozy uśmiechu pacjenta.

 

BONDING – jest to metoda odbudowy zębów oraz pokrycia ich powierzchni w celu wyrównania krztałtu i koloru zniekształconych powierzchni zębów.
Technika ta pozwala na minimalną preparacje zębów i jest praktycznie nie inwazyjna.

Bonding polega na wytrawieniu szkliwa delikatnym kwasem i nakładaniu na jego powierzchnie wysoko estetycznych żywic kompozytowych
Metoda ta pozwala na szybkie osiągnięcie pożądanego efektu estetycznego.
W umiarkowanej cenie ,prace tego typu są mniej trwałe niż odbudowy ceramiczne i wymagają częstszych wizyt kontrolnych i szybciej się zużywają.

Zobacz orientacyjny

cennik zabiegów

stomatologicznych

Umów wizytę

+48 362 71 66

lub zarezerwuj online: